Hazánkban a középkorú férfi lakosság körében népbetegségnek számítanak a szív- és érrendszeri kórképek, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés. Azoknál a férfiaknál, akik ezekben a betegségekben érintettek, gyakran alakul ki merevedési zavar. Arról kérdeztük Dr. Vaskó Pétert, a Kardioközpont kardiológusát, hogy mi az összefüggés a szív- és érrendszeri megbetegedések és a merevedési zavar között, kik a leginkább veszélyeztetettek, és mit tegyen az, aki ezzel a problémával küzd.
MI ÁLLHAT A MEREVEDÉSI ZAVAR HÁTTERÉBEN?
A középkorú férfiakat (40-60 év között) 39-57 százalékban érinti a merevedési zavar, 60 éves kor felett pedig már 60 százalék feletti az előfordulásának gyakorisága. A merevedési zavar (erektilis diszfunkció) hátterében többek között hormonális elváltozások, prosztataproblémák, alkohol- és drogfogyasztás, bizonyos gyógyszerek (antidepresszánsok) lelki okok, (stressz, szorongás), férfi klimax, a gerincet érintő traumák, valamint szív- és érrendszeri betegségek is állhatnak. „Az esetek nagy részében a merevedési zavar, a kifejezett kardiovaszkuláris panaszok jelentkezése előtt már évekkel előbb jelezheti azt, hogy valakinek rendellenesen működik a szíve” – mutat rá Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa.
MI AZ ÖSSZEFÜGGÉS A SZÍV-ÉS ÉRRENDSZER PROBLÉMÁI ÉS A MEREVEDÉSI ZAVAR KÖZÖTT?
A közös háttér abban keresendő, hogy az erek rossz általános állapota nemcsak a szív, hanem a hímvessző vérellátásában, így működésében is zavart okoz. A szív-érrendszeri betegségek közül a hypertónia az a kórkép, amelyik alattomos módon okozhat merevedési zavart. Ennek az az oka, hogy az érfal belső része (endothel) sérül a hosszan fennálló nyomás és feszülés következtében, az értágító és érszűkítő folyamatok egyensúlya megbomlik, így funkcióját nem tudja ellátni (endothel diszfunkció). A keringési betegséghez társuló, vagy önmagában jelentkező anyagcsere-betegségben (cukorbetegség, magas koleszterin- és vérzsír értékek) szenvedők is gyakran panaszkodnak merevedési zavarokra, a betegség első tüneteként.” Mindezek alapján tehát, a merevedési zavarok mellett, a szív- és érrendszeri megbetegedések szövődményeinek elkerülése miatt is érdemes a tünetek megjelenésekor szakemberhez fordulni” – javasolja Dr. Vaskó.
MIKOR FORDULJON ORVOSHOZ?
Az teljesen normális dolog, hogy időnként merevedési zavar alakul ki. Ha viszont több mint két hónapon keresztül fennáll, vagy gyakran jelentkezik, ne halogassa az orvosi kivizsgálást! A szakorvos segít kideríteni, hogy mi áll a probléma hátterében és ezt követően meghatározza a megfelelő gyógymódot. Mivel a problémát több alapbetegség is okozhatja, ezért a kezelés több orvosi szakterület szoros együttműködését kívánja. Ha a kiváltó ok szív- és érrendszeri elváltozás, úgy urológusra és kardiológusra tartozik a terápia meghatározása. A szakterületek közös munkája azért fontos, mert a kezelésnél figyelembe kell venni az alkalmazott gyógyszerek esetleges kölcsönhatásait is, ugyanis a merevedési zavar megszüntetésére szolgáló gyógyszerek, a szív- és érrendszeri problémákra felírt készítményekkel kölcsönhatásba léphetnek, egymást hatását ronthatják, illetve szövődményeket idézhetnek elő (pl. egyes vérnyomáscsökkentők fokozzák a merevedési zavart). Néhány esetben tilossá is válhat erektilis diszfunkció elleni gyógyszer szedése, például akkor, ha valakinél lezajlott stroke, infarktus, vagy alacsony vérnyomás betegség áll fenn. Ilyenkor különösen fontos kardiológussal konzultálni.
NE KOCKÁZTASSON!
A kezeletlen magas vérnyomás betegség, a koszorúér szűkület és a szívritmuszavar akár életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Ezért érdemes a kivizsgálásra kellő figyelmet fordítani, hiszen ha ez nem történik meg megfelelő időben, az érintett férfinek nem csak a merevedéséről kell lemondania, hanem akár az infarktus és egyéb súlyos szövődmények kialakulását is kockáztatja.
Forrás: Kardioközpont (www.kardiokozpont.hu)